• Workshop prirodzeného herectva

• Workshop bol zameraný na základy prirodzeného herectva. Žiačky z triedy II.A od p. uč. Polanskej sa naučili vedome používať:

• gestá
              • pracovať s emóciami
              • reagovať na hereckého partnera
              • vymodelovať charakter postavy

Táto skúsenosť im ukázala ako vytvárať jednoduché pohybové etudy na akúkoľvek tému. Na workshope sa žiačky ďalej venovali práci s telom, hlasom a pamäťou. Ukázali si tipy a triky ako prekonať svoju hanblivosť, a ako sebavedomo vystupovať počas prezentácie na verejnosti v tanečnom štýle SHOWDANCE.

Workshop viedla herečka a učiteľka ZUŠ v jednej osobe Mgr.art. Alexandra Michlíková, DiS.art. zakladateľka online kurzov „Cesta za herectvom“.

Nové skúsenosti nám priniesli inšpiráciu, ako ďalej pokračovať v tvorivej činnosti v tanci. Lektorke veľmi pekne ďakujeme za príjemne strávenú popoludňajšiu nedeľu.

V Lendaku 24.04.2024                                                                      Vypracovala: Ing. Martina Polanská

• Tanečná besiedka žiačok zo súťažnej triedy II.A

• Vo štvrtok 18.04.2024 žiačky z triedy II.A od p. uč. Polanskej prezentovali výsledky svojej polročnej práce z hodín v predmete klasický tanec. Tento predmet je v súčasnosti uznávaný ako jeden zo základných pilierov scénického tanečného umenia, preto je pre náš úspech na súťažiach dôležitý.

Besiedka prebehla v koncertnej miestnosti ZUŠ v rozsahu 45 minút.

Program tvorili:

• cvičenia zamerané na prácu dolných končatín podľa Kňazeva
              • cvičenia s použitým prvkov flex/pointe
              • cvičenia sa striedali v tempe legato / staccato
              • tanečná etuda v priestore na tému „Pani zima“
              • tanečná improvizácia v priestore na tému „Pavúk“

Žiačky boli tvorivé a snaživé, čo nás všetkých príjemne potešilo. Ďakujeme Vám, že ste nás prišli podporiť.

V Lendaku 21.04.2024                                                                      Vypracovala: Ing. Martina Polanská

• Tanečná besiedka žiakov materskej škôlky

• V našej ZUŠ sa v stredu 17.04.2024 konala besiedka žiakov materskej škôlky z tanečného odboru pod vedením triednej učiteľky Ing. Martiny Polanskej.
              Na besiedke v koncertnej miestnosti sa predstavilo 15 žiakov z triedy 8.

Program trval 45 minút a žiaci počas neho ukázali svoje schopnosti:

• vo vybraných tvorivých úlohách z oblasti hudobno – pohybovej výchovy
              • hravých činnostiach na rozvíjanie kreatívneho myslenia
              • ako komunikujú v skupine: žiak /učiteľka
              • ako efektívne spolupracovať v kolektíve

U žiakov sa striedali pohybové aktivity s rytmickými aktivitami, pričom predviedli svojim rodičom, ako pracujú na hodine tanca. Za svoje skvelé výkony si odniesli sladkú odmenu.

V Lendaku 20.04.2024                                                                   Vypracovala: Ing. Martina Polanská

• Deň tanca

• V dňoch 13. 4. 2024 a 14. 4. 2024 sa konala v mestskej športovej hale Vlada Jančeka v Kežmarku postupová tanečná súťaž za Prešovský kraj pod názvom „Deň Tanca“. Našu školu reprezentovali žiačky z triedy p. uč. Polanskej a žiaci z tried p. uč. Janiglošovej.

Prehliadka je jedinou postupovou súťažou na Slovensku, ktorá umožňuje neregistrovaným, amatérskym tanečným kolektívom účasť v súťaži, a tým ich vedie k stabilnejšej a kvalitnejšej práci. Na objektívne hodnotenie súťažných vystúpení bola zostavená 3-členná porota z radov aktívnych odborníkov. Udeľoval sa maximálne jeden priamy postup z každej vekovej a tanečnej kategórie zo zlatého pásma do vyššieho kola súťaže, t. j. postup na celoslovenské kolo.

Našich 5 súťažných choreografií bolo zaradených nasledovne:

• zlaté pásmo: „Do krysu z Lendaku“ – OPEN formácia /juniori – p. uč. Polanská
              • strieborné pásmo: „Farbičky“ – OPEN formácia/ deti – p. uč. Janiglošová
              • strieborné pásmo: „Kovbojky“ – OPEN formácia/ deti – p. uč. Janiglošová
              • strieborné pásmo: „Po stopách našich predkov“ – OPEN trio / mládež – p. uč. Janiglošová
              • bronzové pásmo: „Vlna“ – SCÉNIKA formácia/juniori – p. uč. Janiglošová

Všetkým žiakom blahoželáme k úspechu a ďakujem za dôstojnú reprezentáciu školy a obce.

V Lendaku 19.04.2024                                                                       Vypracovala: Ing. Martina Polanská

• Batikovanie

• Batikovanie je jeden z najstarších výtvarných prejavov. Ide o ručný spôsob zušľachťovania textilu. Základom je vytváranie pravidelného či nepravidelného farebného vzoru, vzniknutého nejednotným zafarbením textílie pomocou rezervy, pod ktorú sa farba nedostane.

• Showtime v Košiciach

• V piatok 22.3.2024 sa staršie žiačky z triedy p.uč. Janiglošovej zúčastnili tanečnej súťaže SHOWTIME v Košiciach. Blažena Halčinová, Slávka Halčinová a Marianna Koščáková súťažili v kategórii ľudový tanec a umiestnili sa na krásnom druhom mieste. Súťaže sa zúčastnilo viac ako 30 škôl s 300 tanečnými číslami. Zo súťaže si okrem diplomu a medaile odniesli aj pekné zážitky.

• Deň rodiny 2024

• Onedlho dňa 15.mája 2024 si verejnosť na celom svete bude pripomínať Svetový deň rodiny, ktorý bol vyhlásený Organizáciou spojených národov (OSN) v roku 1993. Význam dňa rodiny spočíva v pripomenutí dôležitosti rodiny ako základnej stavebnej bunky spoločnosti.

Rodina je veľkým darom. V rodine dozrievajú predstavy mladého človeka o živote a formuje sa základný rebríček hodnôt dôležitý pre celý život. Rodina je školou ľudskosti, v ktorej sa učíme vzájomnej láske, úcte a pomoci jeden druhému. Preto je rodina nenahraditeľná. Naši žiaci výtvarného odboru sa pripravujú osláviť tento deň vytvorením keramických reliéfov – menoviek svojich rodín. Keď že keramické výrobky potrebujú čas, aby sa dostali do finálnej podoby, tak už pomaličky radostne pracujeme.                                               Rišianová Denisa